• TRÓJMIASTO – 29-31.05.2023 r.

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas 5a, 5b, 6a i 8a Szkoły Podstawowej nr 3 w Łobzie w dniach 29.05 – 31.05.2023 uczestniczyli w zorganizowanej trzydniowej wycieczce do Trójmiasta. Celem programu było poznanie środowiska przyrodniczego Morza Bałtyckiego, poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego Gdańska, Gdyni i Malborka oraz budzenie wśród uczniów patriotyzmu i świadomości narodowej.

Link do zdjęć:

• Uczestnicy wycieczki odwiedzili i zobaczyli m.in.:

• Stocznię Gdańską - miejsce narodzin „Solidarności”; poznali historię Bramy nr 2, podziwiali Pomnik Poległych Stoczniowców z 1970 r.
      • Europejskie Centrum Solidarności – miejsce, które przeniosło w czasy PRL-u. Młodzież poznała znaczenie słów: wolność i solidarność w wymiarze historycznym, ale przede wszystkim usłyszała o historii „Solidarności” i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo -Wschodniej.
      • Muzeum Inkluzji w Bursztynie - ekspozycję edukacyjną "Życie w lesie bursztynowym" na Wydziale Biologii UG poświęconej bursztynowi i inkluzjom, czyli skamieniałym organizmom zachowanym w kopalnej żywicy.
      • Westerplatte –miejsca rozpoczęcia wybuchu II wojny światowej. Uczniowie przyjrzeli się obszarom bitwy, wartowniom, ruinom koszar.
      • Gdańską starówkę, Kościół Mariacki – największy kościół gotycki w kraju, Ratusz, fontannę Neptuna, ulicę Mariacką lśniącą bursztynami, Długi Targ, słynny „Żuraw”, plac Solidarności, budynek poczty.
      • Muzeum II Wojny Światowej – miejsce poszerzające wiedzę o tragicznych czasach całego świata. Uczniowie, oglądając archiwalne fotografie i filmy przedstawiające relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznali się z interaktywnymi mapami i eksponatami obrazującymi życie codzienne w czasie II wojny światowej. Niezapomniane doznania wywołała ściana wzniesiona z repliki walizek ludzi zwożonych do obozów koncentracyjnych. Duże wrażenie na uczniach wywarły dwa czołgi (radziecki T-34 i amerykański M4) i rekonstrukcje fragmentów ulic, jedna z przededniu wojny, zaś druga tuż po jej zakończeniu.
      • Muzeum Zamkowe w Malborku – Zamek Wysoki – siedzibę zakonu krzyżackiego, Zamek Średni – rezydencję Wielkiego Mistrza, Zamek Niski – przedzamcze i fortyfikacje.
      • Dawny Zakon Cystersów w Oliwie – godne podziwu wielkie organy, które zbudowane zostały w II połowie XVIII wieku przez J.W. Wulffa, Refektarz obrazów i malowideł ściennych.

Ponadto uczniowie byli jeszcze w : Sopocie – mieli przyjemność pospacerować po słynnym molo oraz poznać sopocki kurort z Krzywym Domem i Grand Hotelem oraz obejrzeli niszczyciela ORP ”Błyskawicę” w Gdyni.

Wycieczka dostarczyła uczestnikom nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wspomnień i wrażeń.