• Pocedura zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w Szkole Podstawowej nr 3 im. A. Mickiewicza w Łobzie

• Podstawa prawna:

1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
          2. Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego MEiN, MZ i GIS  dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

1. Procedura dotyczy wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Łobzie, uczniów, ich rodziców oraz osób z zewnątrz.
          2. W procedurze określa się działania, których celem jest zminimalizowanie możliwości zakażenia chorobami zakaźnymi, jednak nie gwarantują one niewystąpienia zakażenia.
          3. Drzwi do placówki zostają zamknięte, konieczność wejścia sygnalizuje się dzwonkiem.
          4. Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum,
            z zachowaniem środków ostrożności (tylko osoby zdrowe, zachowanie higieny rąk).
          5. W przypadku dzieci z chorobami przewlekłymi, dyrektor w porozumieniu z ich rodzicami ustala
            zasady postępowania.
          6. Preferuje się telefoniczne załatwianie spraw (91 39 747 61) lub poprzez pocztę elektroniczną (sp3lobez@onet.pl; sp3lobez.sekretariat@onet.pl).
          7. Przy głównym wejściu do szkoły umieszczona jest skrzynka na korespondencję szkolną;  do niej rodzice uczniów mogą wrzucać, np. wypełnione druki, informacje dla wychowawcy klasy itp.
            w opisanej kopercie (imię i nazwisko ucznia, klasa).

Rozdział 2

Organizacja zajęć

1. Do szkoły mogą uczęszczać uczniowie bez objawów chorobowych.
          2. Rodzice dzieci z klas II – III, którzy przyprowadzają i odbierają je po lekcjach, nie wchodzą na korytarze szkoły, lecz pozostają w przedsionku budynku.
          3. Tylko jeden opiekun dziecka z klasy I przez pierwsze 2 tygodnie września może wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, gdzie znajdują się szafki ubraniowe.
          4. W szkole prowadzone są zajęcia świetlicowe od 700 przed lekcjami  do 1600 po lekcjach dla uczniów, których rodzice zgłosili taką potrzebę. Dzieci przebywają w dwóch grupach.

Rozdział 3

Gastronomia

1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka, kuchnia) zapewnione są warunki higieniczne wymagane przepisami prawa.
          2. Uczniowie mają możliwość zjedzenia obiadu. Druki „Umowy na korzystanie ze stołówki szkolnej” znajdują się w dyżurce szkoły.
          3. Blaty stołów i poręcze krzeseł są myte po każdej przerwie obiadowej.

Rozdział 4

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

1. Pulpity ławek uczniów, biurek nauczycieli, krzesła są czyszczone codziennie z użyciem wody
            i detergentu lub środków dezynfekcyjnych.
          2. W czasie dezynfekowania pomieszczeń pracownicy ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka, w tym również czasu niezbędnego do wywietrzenia pomieszczeń, przedmiotów, aby uchronić uczniów i inne osoby przed narażeniem na wdychanie oparów użytych preparatów.
          3. Sale lekcyjne, części wspólne (korytarze) wietrzy się często w czasie zajęć i podczas przerwy.
          4. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych mogą znajdować się jednocześnie dwie osoby.
          5. Pracownicy obsługi na bieżąco dbają się o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym
            ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.

Rozdział 5

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły

1. Dziecko z objawami choroby zostaje odizolowane w wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu (sala 104), przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje środki ostrożności.
          2. W zależności od sytuacji, nauczyciel, wychowawca lub dyrektor informuje rodzica
            o konieczności odebrania dziecka ze szkoły.
          3. Pracownik szkoły z niepokojącymi objawami sugerującymi chorobę zakaźną, informuje o tym dyrektora, który odsuwa go od wykonywanych czynności. W razie potrzeby wzywa pomoc medyczną.
          4. Dyrektor ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w częściach budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i wyznacza zasady postępowania pozostałych pracowników.