• Przemoc oczami dziecka

• 16 listopada bieżącego roku, podczas spotkania dla rodziców, uczniowie naszej szkoły wystąpili w przedstawieniu pt. „Samotny, bo niekochany”. Scenariusz został tak skonstruowany aby wszyscy dorośli zauważyli potrzeby dzieci, takie jak miłość, zrozumienie, życzliwość i przyjaźń.

Kampania - 19 dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży – jest prowadzona na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka, która ma przypominać rodzicom, by poświęcili swoim dzieciom więcej czasu.  Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy, a prowadzone w ramach kampanii działania mają właśnie ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

Po przedstawieniu, głos zabrali pani Dorota Szklarska - pedagog z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łobzie oraz pan Szymon Martula - starszy sierżant Komendy Powiatowej Policji w Łobzie.

Prelegenci przypomnieli ważne numery telefonów:

116 111 - telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży

800 100 100 - Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci

112 – telefon alarmowy

997 - policja

Po spotkaniu rodzice i nauczyciele udali się do budynku szkoły, gdzie można było zapoznać się z wystawą poświęconą tematyce kampanii.

Dorota Łykowska
            Beata Zwolińska
            Anna Nowakowska

• Narodowe Święto Niepodległości

• W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, a więc 10 listopada 2023 r. nasza szkolna społeczność uroczyście uczciła 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym punktem szkolnych obchodów święta był apel, w czasie którego uczniowie klas 6a i 6b przygotowani przez p. Paulę Mosiądz i p. Marka Rokosza zaprezentowali przedstawienie pt. „Sąd nad Polską”. O jego wspaniałą oprawę muzyczną zadbał szkolny chór i solistki pod kierunkiem p. Grzegorza Stefanowskiego, zaś dekorację przygotowała p. Ewa Makarewicz. W umownej konwencji dwóch rozpraw sądowych rozdzielonych 123 latami rozbiorów nasi artyści pokazali, jak dzięki niezłomnej postawie Polaków mogło się ziścić hasło: „Być zwyciężonym i nie ulec, to prawdziwe zwycięstwo”. Jako symboliczni świadkowie obrony głos zabrali m.in. legionista gen Dąbrowskiego, matka – Polka, dzieci z Wrześni, Adam Mickiewicz, czy też Józef Piłsudski. Ich wypowiedzi zobrazowały niezłomną wolę Polaków, którzy mimo utraty wolności, nigdy nie przestali wierzyć w odzyskanie wolności przez nasz kraj. W końcowej sentencji wygłoszonej przez Sędziego oprócz przywracającego Polsce wolność „wyroku”, wybrzmiały jednak nie mniej ważne słowa, iż wolność nie jest to dar, który nie jest dany raz na zawsze, ale trzeba go strzec i szanować, ucząc się też na własnych błędach.

Marek Rokosz